Uciskowe podkolanówki przeciwżylakowe – jak wybrać najlepszą parę?

Jak czytać etykiety na mieszankach traw?
16 September 2017
Polskie usługi elektryczne dostępne także w Londynie
8 March 2018

Uciskowe podkolanówki przeciwżylakowe – jak wybrać najlepszą parę?

Według badań aż 60% społeczeństwa może mieć problemy z żylakami. Ta forma przewlekłej niewydolności żylnej dotyka w szczególności kobiet po 40. roku życia. Żylaki można leczyć na różne sposoby. Jednym z najbardziej popularnych z nich jest kompresoterapia z użyciem takich produktów jak rajstopy, pończochy i podkolanówki przeciwżylakowe.

 

Żylaki najczęściej dotykają osób obciążonych genetycznie. Gdy w rodzinie mieliśmy kogoś z żylakami, w takim przypadku ryzyko, że rozwiną się one również u nas, jest podwyższone. Czynnikami ryzyka są przede wszystkim praca siedząca oraz stojąca, ciąże, otyłość oraz hormony – zaburzenia hormonalne, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, hormonalnej terapii zastępczej.

 

Leczenie żylaków może odbywać się farmakologicznie, operacyjnie albo zachowawczo. Do tej ostatniej kategorii zaliczana jest kompresoterapia, czyli leczenie uciskowe. Polega ona na noszeniu odpowiednich produktów uciskowych, które poprzez wywieranie ucisku na kończyny dolne mają działanie terapeutyczne.

 

Kiedy warto zacząć kompresoterapię?

Osoby znajdujące się w grupie ryzyka, które chcą zapobiegać powstawaniu żylaków, mogą zacząć stosować produkty do kompresoterapii profilaktycznie. Rajstopy, a także pończochy i podkolanówki przeciwżylakowe są produktami wykonanymi ze specjalnych włókien. Są bardziej uciskające od zwykłych produktów pończoszniczych i dzięki temu wspierają prawidłową cyrkulację krwi w żyłach kończyn dolnych.

 

Kompresoterapia stosowana jest również na wszystkich etapach leczenia żylaków. Polecana jest również osobom z obrzękami kończyn dolnych pochodzenia limfatycznego, z zapaleniem żył powierzchownych, głębokich w trakcie i po leczeniu, z owrzodzeniami żylnymi w trakcie i po wyleczeniu oraz z zespołem pozakrzepowym.

 

Jak dobrać właściwe podkolanówki uciskowe?

W specjalistycznych sklepach znajdziemy różnego rodzaju podkolanówki uciskowe – możemy zobaczyć je między innymi w sklepie:https://zdrowenogi24.pl/. Nie powinniśmy jednak kupować ich samodzielnie. Warto skonsultować się z lekarzem, który będzie mógł doradzić, jaki rodzaj ucisku będzie potrzebny. Pamiętajmy o tym, że nieodpowiednio dobrane produkty uciskowe mogą nie dać oczekiwanego efektu.

 

Przy doborze właściwych podkolanówek przeciwżylakowych powinniśmy wziąć pod uwagę ich rozmiar, wysokość, siłę ucisku, rodzaj palców, a także estetykę – nowoczesne produkty uciskowe nie różnią się od zwykłych wyrobów pończoszniczych i mogą być eleganckim dodatkiem do stroju.

 

Rozmiar

Konieczne jest zmierzenie nogi w kilku miejscach i dobranie właściwego rozmiaru na podstawie tabelki producenta. Pomiar może być wykonany również w gabinecie lekarskim.

 

Wysokość

Wielu producentów oferuje podkolanówki przeciwżylakowe w dwóch wysokościach. Dobieramy je wtedy do swojego wzrostu, aby działały jak najlepiej.

 

Siła ucisku

Ten parametr powinien być dobrany podczas konsultacji lekarskiej. Siła ucisku odpowiada stopniowi zaawansowania choroby. Podkolanówki o lżejszym ucisku stosowane są przy profilaktyce, większy ucisk stosowany jest w produktach o klasach od I do IV.

 

Rodzaj palców

Podkolanówki możemy kupić w dwóch wersjach – z czubkiem zamkniętym albo z czubkiem otwartym, czyli z wolnymi palcami. Wybór wariantu zależy głównie od naszych preferencji.

 

Estetyka

Producenci wyrobów przeciwżylakowych oferują nam różnego rodzaju kolory. Możemy zakupić podkolanówki w takich kolorach jak czarny, cielisty, szary, grafitowy, bordowy, granatowy czy brązowy. Większość modeli dostępna jest w kolorze czarnym.

 

Podsumowując, podkolanówki przeciwżylakowe mogą być dobrą alternatywą dla rajstop oraz pończoch. Świetnie sprawdzają się pod spodnie oraz do długich spódnic.

 

Comments are closed.