Czym jest kurkumina? Charakterystyka, wskazania, stosowanie

lodówka
Energooszczędna lodówka – co warto kupić?
26 January 2020
biznes
Restrukturyzacja firmy. Kiedy może przynieść najwięcej korzyści?
25 September 2020

Czym jest kurkumina? Charakterystyka, wskazania, stosowanie

kurkumina

Kurkumina jest związkiem pozyskiwanym z kurkumy – popularnej przyprawy wywodzącej się z Azji. Badani nad kurkuminą odkryły, że posiada ona szereg właściwości prozdrowotnych, dlatego może być traktowana jako naturalny suplement diety. Co warto wiedzieć na temat kurkuminy?

Czym jest kurkumina?

Kurkumina to związek chemiczny, który pozyskiwany jest z kłączy ostryżu długiego (Curcuma longa), czyli inaczej z kurkumy. Ma postać krystalicznego proszku o kolorze pomarańczowobrunatnym.

Związek ten wykorzystywany jest przede wszystkim w przemyśle spożywczym, tekstylnym, ale również w medycynie, gdzie znalazł on szerokie zastosowanie jako suplement diety.

Zastosowanie kurkuminy

Kurkumina używana jest przede wszystkim w następujący sposób:

Przemysł spożywczy, jako dodatek do żywności oznaczony E100 – nadawanie produktom barwy pomarańczowobrunatnej, na przykład do curry, panierek, serków topionych, ciast i innych wyrobów cukierniczych.

Branża kosmetyczna – jako składnik niektórych kosmetyków, na przykład kremów, balsamów do ciała.

Przemysł tekstylny – ze względu na swój intensywny kolor kurkumina używana jest do barwienia tkanin.

Medycyna – odkryto, że kurkumina posiada właściwości prozdrowotne, w tym między innymi wykazuje wysoki potencjał w leczeniu nowotworów, a także innych dolegliwości.

Kurkumina w medycynie

Warto przyjrzeć się bliżej właściwościom kurkuminy pod względem medycznym, ponieważ związek ten jest bardzo obiecujący.

Badania laboratoryjne nad kurkuminą wskazują, że związek ten posiada szereg pozytywnych właściwości, które umożliwiają stosowaniem go w leczeniu różnych schorzeń.

Przede wszystkim kurkumina wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także jest silnym przeciwutleniaczem, czyli zmniejsza aktywność wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się komórek.

Ze względu na te właściwości kurkumina może pomagać w wielu dolegliwościach, między innymi dotykających stawów, chorobach serca, przy wysokim ciśnieniu, nadmiarze cholesterolu, a także przy wystąpieniu niestrawności i innych dolegliwości żołądkowych.

Stosowana jest między innymi jako preparat antynowotworowy oraz wspomagający leczenie nowotworów w medycynie naturalnej. To właśnie ta właściwość zapewniła kurkuminie popularność na całym świecie.

Wykazuje także pozytywny wpływ na mózg, dlatego uznawana jest za środek zapobiegający demencji i chorobie Alzheimera.

Pojawiają się również doniesienia, że kurkumina może być używana jako środek zmniejszający lęki oraz depresję ze względu na zwiększenie wydzielania hormonów – serotoniny oraz dopaminy.

Wskazania do stosowania kurkuminy:

 • zapalenia
 • dolegliwości żołądkowe
 • choroby stawów
 • choroby serca
 • nadciśnienie
 • wysoki poziom cholesterolu
 • demencja starcza
 • choroba Alzheimera
 • depresja
 • stany lękowe
 • nowotwory

Jak używać kurkuminę?

Kurkumina jest składnikiem popularnej przyprawy – kurkumy, która używana jest powszechnie w kuchni indyjskiej. Można zatem stosować ją tej formie, dodając do wielu potraw.

Jeżeli jednak ważne jest jeszcze efektywniejsze działanie, kurkumina może być przyjmowana w formie suplementów diety. Tabletki zawierające kurkuminę można obecnie zakupić w wielu sklepach specjalizujących się w sprzedaży naturalnych produktów dietetycznych, suplementów. Kurkuminę można zakupić jako monopreparat, ale również oferowana jest w preparatach złożonych, które zawierają także inne związki aktywne.

Wobec tego, kurkumina to całkowicie naturalny, a przy tym wysoce skuteczny suplement diety. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości może ona sprawdzić się w różnych dolegliwościach – od bólu żołądka, poprzez problemy ze stawami, a skończywszy na terapiach antynowotworowych.

Comments are closed.