Benfica Lisbona – co każdy kibic wiedzieć musi?

chrzest dziecka
Jak przygotować zaproszenia na chrzciny?
27 November 2022
Meghan Markle
Kim jest Meghan Markle? Rodzina, dzieci, kariera
19 July 2023

Benfica Lisbona – co każdy kibic wiedzieć musi?

Portugalska drużyna piłki nożnej Benfica Lisbona ma wielu fanów nie tylko w swoim rodzimym kraju, ale również w Polsce. Co warto o niej wiedzieć? Przygotowaliśmy garść przydatnych informacji, które powinien poznać każdy fan.

Historia

Klub Benfica Lisbona, którego pełna nazwa to Sport Lisboa e Benfica, a skrótowa SL Benfica, został założony w 1904 roku, czyli istnieje już od ponad stu lat. Początkowo klub działał pod nazwą Grupo Sport Lisboa, natomiast Sport Lisboa e Benfica powstał z połączenia dwóch drużyn Grupo Sport Lisboa z Grupo Sport Benfica.

Sukcesy

Benfica Lisbona to obecnie najbardziej utytułowany klub sportowy w Portugalii. Poza wielokrotnym zdobyciem głównej nagrody w rozgrywkach krajowych jego zawodnicy uzyskali także dwukrotnie Puchar Mistrzów UEFA.

Wśród głównych sukcesów klubu znajdują się:

  • 37 razy – Mistrzostwo Portugalii w rozgrywkach Primeira Liga
  • 26 razy – Puchar Portugalii w rozgrywkach Taça de Portugal
  • 8 razy – Superpuchar Portugalii w rozgrywkach Supertaça Cândido de Oliveira
  • 7 razy – Puchar Ligi
  • 2 razy – Liga Mistrzów UEFA

Barwy

Barwy klubu piłkarskiego Benfica Lisbona to kolory czerwony i biały. Klub występuje z nim od początku swojej działalności.

W kolorach czerwonym i białym zaprojektowano równie stadion klubu mieszczący się w Lizbonie.

Stadion

Benfica Lisbona rozgrywa swoje mecze domowe na stadionie Estádio da Luz – Estádio do Sport Lisboa e Benfica. Jest to nowoczesny stadion wybudowany z okazji Euro 2004, który zastąpił dotychczasowy obiekt wybudowany przed laty. Stadion ten nazywany jest również A Catedral (Katedra).

Stadion kosztował 133 miliony euro i może pomieścić 65 tysięcy kibiców na miejscach siedzących.

Przed stadionem można zobaczyć pomnik Eusébio – legendarnego piłkarza klubu, który pochodził z Mozambiku. To właśnie razem z nim Benfica Lisbona uzyskała najwyższe tytuły w Pucharze UEFA.

Rozgrywki

Klub Benfica Lisbona zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji klubów piłkarskich w Portugalii zgodnie z liczbą zdobytych tytułów mistrza kraju. Aktualnie nadal występuje w Primeira Liga, czyli najwyższej lidze portugalskiej.

Dodatkowo Benfica Lisbona uczestniczy w rozgrywkach Ligi Mistrzów UEFA.

Aktualne dane dotyczące spotkań klubu Benfica Lisbona z przeciwnymi drużynami w kraju i za granicą można znaleźć online.

Comments are closed.