Jak czytać etykiety na mieszankach traw?

Agencja reklamowa dla ciebie
6 September 2017
Uciskowe podkolanówki przeciwżylakowe – jak wybrać najlepszą parę?
1 December 2017

Jak czytać etykiety na mieszankach traw?

Założenie zachwycającego trawnika może być sporym wyzwaniem. Gdy również myślisz o tym, aby swój dom otoczyć gęstym i zielonym gazonem, podstawą jest wybranie odpowiedniej mieszanki traw. Na co powinniśmy zwrócić wtedy uwagę?

 

W sklepach możemy znaleźć najróżniejsze rodzaje mieszanek traw. To zarówno mieszanki uniwersalne, jak i mające konkretne przeznaczenie, na przykład mieszanki dekoracyjne czy sportowe, przeznaczone do zastosowania w zacienionych miejscach.

 

Nie każdy z nas jednak wie, na co patrzeć przy doborze odpowiedniej mieszanki traw. Kluczem do zadowolenia jest wybranie takiej, która będzie mogła spełnić wszystkie nasze oczekiwania. W tym celu będziemy musieli zapoznać się bliżej z informacjami na etykiecie, a konkretnie z rodzajami zastosowanych gatunków traw oraz ich ilością.

 

Jakie mieszanki traw znajdziemy w sklepach?

Przede wszystkim mieszankę traw powinniśmy dobrać do naszych potrzeb. Gdy chcemy stworzyć wokół domu gęsty i soczyście zielony trawnik, który nie będzie również intensywnie użytkowany, wybierzmy mieszankę gazonową, czyli dekoracyjną. Jeżeli z kolei szukamy trawy dobrej do intensywnego użytkowania, warto wybrać mieszankę rekreacyjną czy sportową. Gdy szukamy czegoś pośrodku, nasze wymagania powinna spełnić mieszanka uniwersalna.

 

W każdej z tych mieszanek stosuje się nasiona innych gatunków traw, które różnią się pomiędzy sobą wyglądem, odpornością na czynniki zewnętrzne, wymaganiami glebowymi oraz zapotrzebowaniem na wodę i słońce.

 

Warto również wskazać, że w sprzedaży znajdziemy mieszanki traw przeznaczone do konkretnych stanowisk. Przykładowo wtedy, gdy zależy nam na zasianiu trawy w zacienionej części ogrodu, powinniśmy zdecydować się na mieszankę nasion traw cieniolubnych, które nawet na takim terenie będą dobrze rosły.

 

Etykieta na opakowaniu trawy – jakie informacje na niej znajdziemy?

Jednak nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie zdjęciem na opakowaniu trawy oraz jej nazwą. Wystarczy tylko rzucić okiem na ceny, aby przekonać się, że rozpiętość jest bardzo duża – za kilogram nasion zapłacimy od około 8 do nawet 35 złotych. Ceny zależne są głównie od zastosowanych nasion, co przekłada się także na wygląd końcowy trawnika.

 

Na etykiecie znajdziemy informacje o typie materiału siewnego, zastosowanych gatunkach nasion oraz ich ilości podanej w procentach. Także powinniśmy zwrócić uwagę na datę ważności!

 

Gdy chcielibyśmy zakupić trawę, która będzie charakteryzowała się wysoką jakością, wykaz gatunków traw i ich ilość powiedzą nam, jakich rezultatów możemy oczekiwać po danej mieszance.

 

Czego szukać w dobrej mieszance trawy?

Zasadniczo mieszanki traw mają od 3 do 5 różnych gatunków czy odmian trawy. Od zastosowanych gatunków i ilości zależy wygląd trawnika.

 

Gdy zależy nam na dekoracyjnym efekcie, poszukujmy mieszanki z dużą zawartością kostrzewy czerwonej, która ma dekoracyjne, cienkie blaszki liściowe. Często jest komponowana z życicą trwałą, czyli rajgrasem angielskim, który także tworzy ładne kępki. W mieszankach ozdobnych znajdziemy też kostrzewę trzcinową i owczą.

 

Jeżeli zależy nam na tym, aby trawnik był bardziej wytrzymały i odporny na udeptywanie, warto wybrać taką mieszankę, która zawiera najwięcej życicy trwałej oraz mniejszą domieszkę kostrzewy trzcinowej, czerwonej czy wiechliny łąkowej.

 

W mieszankach uniwersalnych znajdziemy podobne ilości nasion traw w takich gatunkach jak życica trwała, kostrzewa trzcinowa, życica wielokwiatowa, kostrzewa czerwona. Wyróżniają się zarówno atrakcyjnym wyglądem, jak i łatwą pielęgnacją i trwałością.

 

Unikajmy z kolei takich odmian jak życica westerwaldzka, wielokwiatowa i mieszańcowa – są to trawy pastewne, które przeznaczone są na pastwiska. Rosną szybko, nierównomiernie i nie wyglądają ładnie.

Comments are closed.