Jak zapobiegać zmarszczkom i opóźnić ich powstawanie?

auto
OC dla kierowców
17 June 2019
sypialnia
Wybór odpowiedniego materaca
19 July 2019

Jak zapobiegać zmarszczkom i opóźnić ich powstawanie?

kobieta

Starzenie się skóry jest procesem naturalnym i nieuchronnym. Są jednak skuteczne sposoby na to, aby opóźnić ich powstawanie. O czym warto pamiętać?

Zmarszczki to linie na skórze, które najczęściej tworzą się wskutek starzenia się lub też jako efekt ruchów mimicznych. Mogą być widoczne na różnych partiach twarzy – wokół oczu, na czole, przy ustach.

Kiedy zmarszczki zaczynają być widoczne?

Skóra człowieka zaczyna starzeć się już po 25. roku życia. To właśnie od tego momentu coraz częściej można zobaczyć na niej zmarszczki – początkowo płytkie i mało widoczne, a następnie coraz to głębsze.

Oczywiście, każda skóra jest nieco inna. Na procesy starzeniowe wpływają między innymi genetyka, tryb życia, dieta czy rodzaj skóry, powodując, że u niektórych osób oznaki starzenia zaczynają być widoczne szybciej, a u innych później.

Gładka cera bez zmarszczek to marzenie wielu kobiet. Chociaż procesów starzenia się nie można zatrzymać całkowicie, to jednak można opóźnić ich powstawanie. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Zmarszczki – lepiej zapobiegać niż leczyć

W przypadku zmarszczek bardzo dobrze sprawdza się popularne porzekadło, które mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka przeciwstarzeniowa, czyli anti-aging pozwala na zahamowanie procesu tworzenia się zmarszczek, a tym samym zachowuje młody wygląd skóry.

Im szybciej zaczniemy, tym lepiej. O swojej skórze warto pomyśleć jeszcze zanim zaczną pojawiać się na niej zmarszczki oraz inne oznaki starzenia – utrata jędrności, zamazanie owalu twarzy, nadmierna suchość skóry.

Skuteczne metody anti-aging:

 • zdrowa dieta – lekkostrawna, pełna wartościowych witamin i minerałów
 • picie dużej ilości wody – najlepiej około 2 litrów płynów dziennie
 • regularny sen – zarywanie nocy i niewysypianie się sprzyjają powstawaniu zmarszczek
 • unikanie używek – alkoholu, papierosów i innych
 • ochrona skóry przed promieniowaniem UV – unikanie opalania się, stosowanie kremów z wysokim filtrem UV
 • odpowiednia pielęgnacja skóry – stosowanie dobrych kosmetyków, regularny demakijaż

Kremy na zmarszczki – to działa!

Szczególną rolę w zapobieganiu zmarszczek mają odpowiednie kosmetyki. Aktualnie w sklepach można znaleźć szeroką gamę różnych produktów, w tym także tych przeznaczonych do skóry ze zmarszczkami, które dają bardzo dobre efekty w zapobieganiu oznakom starzenia i ich niwelowaniu.

Jednak kosmetyków przeciwzmarszczkowych powinniśmy używać nie tylko wtedy, gdy zmarszczki są już widoczne, ale jeszcze zanim się pojawią. To właśnie wtedy mogą rzeczywiście zadziałać przeciwzmarszczkowo.

Kluczowym kosmetykiem przeciwzmarszczkowym w pielęgnacji skóry jest krem. Wspomagany przez preparaty do oczyszczania i tonizowania pozwala na uzyskanie wyjątkowych efektów!

Young woman with smooth skin applying cream. Beauty and skincare concept

Najlepiej mieć do dyspozycji dwa kremy – jeden na dzień, drugi na noc. Krem przeciwzmarszczkowy na dzień powinien być lżejszy, nadawać się pod makijaż, a także powinien posiadać filtr UV chroniący przed promieniowaniem słonecznym. Ten na noc może być bogatszy, bardziej tłusty, regenerujący. Zamiennie dla kremu na noc można stosować także olejki.

W kremie na zmarszczki powinny znaleźć sięsubstancje nawilżające – zapobiegają wysuszeniu skóry, zmiękczają ją, ułatwiają wchłanianie pozostałych składników, a także inne składniki przeciwstarzeniowe.

Wśród składników przeciwstarzeniowych znajdują się między innymi:

 • retinoidy
 • witaminy A, C, E
 • kwas hialuronowy
 • kwasy AHA, BHA – glikolowy, salicylowy i inne
 • koenzym Q10
 • kolagen
 • olej arganowy
 • olej z nasion dzikiej róży rdzawej
 • fitohormony – fitoestrogeny

Zatem regularne stosowanie dobrych kosmetyków przeciwstarzeniowych wsparte zdrowym trybem życia pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów w zapobieganiu zmarszczek!

Comments are closed.