Energooszczędna lodówka – co warto kupić?

krzeslo biurowe
Wygodne krzesło do pracy w domu. Co kupić?
6 January 2020
kurkumina
Czym jest kurkumina? Charakterystyka, wskazania, stosowanie
28 June 2020

Energooszczędna lodówka – co warto kupić?

lodówka

Lodówka to jeden z tych sprzętów AGD, który pracuje 24 godziny na dobę. W związku z tym może ona stanowić także duży udział w rachunku za energię. Można jednak ograniczyć związane z nią wydatki. Wystarczy wybrać energooszczędny model!

Sprzęt AGD taki, jak lodówka, jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu. Gdy także musisz zakupić nową lodówkę, pamiętaj o tym, że duże znaczenie ma nie tylko jej rozmiar czy kolor, ale również to, jak dużo zużywa ona energii.

Lodówki starszej generacji potrafiły pobierać bardzo dużo prądu, dlatego też korzystanie z nich wiązało się niekiedy z kosztem nawet kilkuset złotych miesięcznie! Nowsze modele pobierają już znacznie mniej energii dzięki energooszczędnym technologiom.

Zatem, czym dokładnie cechują się lodówki energooszczędne? Jak można je rozpoznać? Czy warto kupować te posiadające najwyższą klasę energooszczędności? Zapraszamy do sprowadzenia!

Jak rozpoznać energooszczędną lodówkę?

Znalezienie lodówki energooszczędnej nie jest obecnie tak trudne, jak może się wydawać. Dlaczego? Producenci mają obowiązek umieszczać na swoich sprzętach odpowiednie etykiety, na których znajdują się także oznaczenia ilości zużywanego prądu.

Na etykietach energetycznych lodówek znajdziemy dokładne informacje o klasie energetycznej sprzętu, a także o rocznym zużyciu energii elektrycznej. Im wyższa klasa energetyczna lodówki, tym mniej będzie zużywała ona prądu

Klasa lodówki a zużycie energii elektrycznej:

  • klasa A+++ – najbardziej energooszczędna lodówka, której roczne zużycie energii nie powinno przekraczać 170 kWh
  • klasa A++ – roczne zużycie energii nie powinno być wyższe niż 200 kWh
  • klasa A+ – lodówka nie powinna pobierać rocznie więcej niż 260 kWh
  • klasa A – w tym przypadku koszty utrzymania lodówki będą już wyższe, ponieważ jej roczne zużycie energii plasuje się wokół 300 kWh

Warto także wskazać, że w sprzedaży dostępne są lodówki o jeszcze niższych klasach energetycznych określanych jak B, C, D, E, F oraz G, w przypadku których zużycie energii jest jeszcze większe.

Ze względu na koszty użytkowania lodówki zaleca się wybrać model z klasą A, A+, A++ lub też A+++. Co prawda będzie ona wyższym wydatkiem niż modele z niższymi klasami, ale jednak pozwoli ona na zaoszczędzenie znacznej ilości prądu, więc nie spowoduje dużego podwyższenia kosztów.

Dodatkowo, na etykiecie energetycznej znaleźć można także inne dane, w tym pojemność komory chłodziarki oraz zamrażarki, a także poziom hałasu urządzenia.

Uwaga! Warto pamiętać o tym, że poziom zużycia energii deklarowany przez producenta sprzętu AGD nie zawsze pokrywa się z rzeczywistym jej zużyciem. Wynika to głównie z faktu sposobu użytkowania lodówki, jej lokalizacji.

Czy warto dopłacać do bardziej energooszczędnej lodówki?

Lodówki posiadające najwyższe klasy energetyczne, czyli A+++ są najwyższym wydatkiem w porównaniu z modelami z klasami niższymi. Pojawia się zatem pytanie – czy warto do nich dopłacać?

Musimy pamiętać o tym, że lodówki o klasie energetycznej A+++ mogą zużywać znacznie mniej prądu niż te o klasach niższych, ale ze względu na swoją wyższą cenę zakup ten może wyrównać się z zaoszczędzonymi kosztami energii dla lodówek klasy A++ czy A+.

W związku z tym większość klientów decyduje się na sprzęt posiadający oznaczenie energetyczne A++, który wymaga niewielkiej ilości energii, a przy tym jest tańszy w zakupie niż lodówki o wyższej klasie A+++.

Najlepiej zatem dokładnie porównać dostępne modele pod kątem zużywanej przez nie energii, a także innych parametrów, które mają dla nas znaczenie. Teraz to naprawdę bardzo proste, ponieważ dobry sprzęt AGD można zamawiać także całkowicie przez internet!

Comments are closed.