Dobranie odpowiedniej podłogi do domu nie musi być trudne. Dzisiaj do dyspozycji jest pełna gama materiałów do wykańczania podłóg, dzięki którym można uzyskać zachwycający wygląd bez skomplikowanych robót. Gdy zależy ci na uzyskaniu naturalnego efektu, pomyśl o panelach drewnianych, które można kupić w wielu rozmaitych wariantach.
Aby cieszyć się z drewnianej podłogi w swoim domu, nie trzeba decydować się na montaż desek czy parkietów. Panele podłogowe wykonane z drewna są atrakcyjną alternatywą dla tych rozwiązań i wyróżniają się estetycznym wyglądem, wysoką trwałością i szybkim i łatwym montażem.
Budowa paneli drewnianych
Panele drewniane mają budowę warstwową – najczęściej składają się z trzech ułożonych na sobie warstw, a mianowicie warstwy wierzchniej, środkowej, czyli rdzenia oraz warstwy spodniej.
Warstwa wierzchnia to drewno szlachetne, widoczne na podłodze. Zwykle grubość tej warstwy wynosi od 2 do 4 milimetrów. Panele z grubszą warstwą wierzchnią mogą być poddawane cyklinowaniu, dlatego można odnawiać się wtedy, gdy nie będą wyglądały już jak nowe. Warstwa ta jest również fabrycznie lakierowana i utwardzana termicznie lub promieniami UV albo olejowana, wobec tego nie ma potrzeby wykańczania podłogi po jej ułożeniu i można użytkować ją od razu.
Rdzeń, czyli warstwa środkowa wykonana jest zwykle z deszczułek sosnowych, które klejone są w taki sposób, aby były prostopadłe w stosunku do pozostałych warstw. To powoduje, że panele są sztywniejsze i odporniejsze na zmiany temperatury i wilgoć. Warstwa spodnia jest zwykle wykonana z gatunków drewna iglastego lub drewna osiki, topoli czy olchy. Od spodu panele zwykle zabezpieczane są folią paroizolacyjną, aby nie były narażone na zawilgocenie.
Gatunki drewna stosowane na panele drewniane
Panele drewniane można zakupić w rozmaitych wariantach – wykańczane są drewnem drzew rodzimych, europejskich, na przykład dębowym, olchowym, jesionowym czy bukowym, ale również popularne są panele z gatunków egzotycznych, na przykład bambus, iroko, doussie, jatoba czy tek.
Ze względu na różnorodne gatunki, wybór podłogi do domu jest znacznie łatwiejszy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że naturalne drewno może z czasem zmieniać swój kolor.
Układanie paneli drewnianych
Zasadniczo panele można ułożyć nawet własnoręcznie – większość montowana jest jako podłogi pływające z systemem „klik” lub z piórem i wpustem bez potrzeby klejenia, co powoduje, że ułożenie paneli drewnianych jest szybkie i łatwe.