Dopłata do odszkodowania – krok po kroku

auto sportowe
Polisy komunikacyjne
22 November 2021
kalkulator
Podatki, firma, itp cz.1
17 August 2022

Dopłata do odszkodowania – krok po kroku

auto sportowe

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że może otrzymać dopłatę do swojego odszkodowania OC i AC nawet do 3 lat wstecz. To coraz popularniejsza oferta dostępna w firmach zajmujących się odkupem odszkodowań. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak z niej skorzystać, zapraszamy do sprawdzenia naszego poradnika – dzięki niemu możesz dowiedzieć się, jak przebiega ta procedura.

Odkup odszkodowań polega na cesji praw do wierzytelności z odszkodowania na firmę, która następnie wytacza sprawę sądową ubezpieczycielowi. Poszkodowany jednak wcale nie musi angażować się w stresujące rozprawy i nie musi wykładać również własnych pieniędzy, ponieważ w zamian za sprzedaż praw do odszkodowania otrzymuje atrakcyjna dopłatę. To wobec tego najlepszy wybór dla tych osób, które doceniają komfort i szybkość – wówczas na pieniądze nie trzeba czekać do końca rozprawy i można otrzymać je niezależnie od jej wyniku. To właśnie powoduje, że sprzedaż odszkodowań jest dzisiaj tak popularna.

Jeżeli chcesz otrzymać dopłatę do odszkodowania, procedura ta odbywa się w kilku krokach, a mianowicie są to:

  1. Przekazanie dokumentów do firmy odkupującej odszkodowania.
  2. Wykonanie kalkulacji na podstawie analizy dokumentów.
  3. Przygotowanie oferty z kwotą dopłaty do odszkodowania.
  4. Podpisanie umowy cesji praw do wierzytelności z odszkodowania.
  5. Wypłata pieniędzy w dogodny dla klienta sposób.

Poniżej prezentujemy wszystkie te czynności dokładnie, dlatego jeżeli chcesz dowiedzieć się, na czym polega odkup odszkodowań, zachęcamy do dalszej lektury. W ten sposób możesz przygotować się do wszystkich formalności i sprawdzisz, ile czasu zajmą.

1. Przekazanie dokumentów do firmy odkupującej odszkodowania

Pierwszym krokiem w celu uzyskania dopłaty do odszkodowania OC lub AC jest wybranie odpowiedniej firmy i skontaktowanie się z nią w celu uzyskania dodatkowych informacji i przekazania jej dokumentów. Podstawowe dokumenty, które należy dostarczyć, to kosztorys szkody oraz decyzja o przyznaniu ubezpieczenia.

2. Wykonanie kalkulacji na podstawie analizy dokumentów

Kolejnym krokiem jest przygotowanie kalkulacji z wykorzystaniem przekazanych przez klienta dokumentów. Firma sprawdza, czy możliwe jest uzyskanie dopłaty, a także w jakim stopniu przyznane już odszkodowanie zostało zaniżone, a potem kalkuluje, ile będzie można jeszcze uzyskać od towarzystwa ubezpieczeniowego w danym przypadku, jako że każdy jest indywidualny. Zwykle trwa 24-48 godzin.

3. Przygotowanie oferty z kwotą dopłaty do odszkodowania

Po przygotowaniu kalkulacji firma zwraca się do klienta z propozycją dopłaty – jest ona zależna od szeregu czynników, dlatego warto wskazać, że w różnych firmach można otrzymać też inne propozycje.

4. Podpisanie umowy cesji praw do wierzytelności z odszkodowania

Jeżeli klient zgadza się z daną dopłatą i chce skorzystać z oferty, następnym krokiem jest podpisanie umowy cesji praw do wierzytelności z odszkodowania – wówczas przechodzi ona na firmę, która następnie będzie dochodziła jej od ubezpieczyciela, bez potrzeby uczestniczenia w procedurze przez klienta.

5. Wypłata pieniędzy w dogodny dla klienta sposób

Ostatnim krokiem jest wypłata pieniędzy – zasadniczo dopłata do odszkodowania może być przekazana klientowi na kilka sposobów, na przykład przez przelew na konto bankowe, przez wypłacenie gotówki lub też jako przekaz w zależności od dostępnych form zapłaty. Zapłata przekazywana jest zwykle w ciągu kilku dni.

Wobec tego w tych pięciu prostych krokach można otrzymać atrakcyjną dopłatę do uzyskanego już wcześniej odszkodowania, bez konieczności angażowania się w sprawy sądowe. Gdy uważasz, że ubezpieczyciel wpłacił ci za mało, to wygodna i szybka oferta skierowana właśnie do ciebie!

Comments are closed.