Gdy firma staje na krawędzi bankructwa, może jeszcze jej uniknąć. W tym celu prowadzi się kompleksową restrukturyzację. Czym dokładnie jest ten proces? Kiedy warto pomyśleć o jego przeprowadzeniu?
Restrukturyzacją nazywa się zmiany wprowadzane w organizacji, aktywach i pasywach firmy, które mają na celu wzrost jej wartości, zredukowanie ryzyka bankructwa oraz wyjście z trudnej sytuacji finansowej. Postępowania restrukturyzacyjnego nie należy mylić z upadłościowym – są to dwa oddzielne procesy.
Taka restrukturyzacja firmy może dotyczyć zarówno jednoosobowej działalności gospodarczej, która zarejestrowana jest w CEIDG, jak również spółek różnych form. Może być ona prowadzona zarówno przez firmę, która zagrożona jest niewypłacalnością, jak i taką, która już teraz jest niewypłacalna.
Aktualnie restrukturyzacja przedsiębiorstw regulowana jest przez odpowiednie przepisy Prawa restrukturyzacyjnego. Udostępnia ono różne formy restrukturyzacji zależnie od tego, jaka jest bieżąca sytuacja firmy.
Postępowania, w ramach których prowadzona jest restrukturyzacja przedsiębiorstwa, czyli inaczej postępowania restrukturyzacyjne, dzielone są na dwie kategorie, a mianowicie na postępowania przedsądowe oraz sądowe.
Postępowania przedsądowe:
Postępowania sądowe:
Stosowane są także postępowania wielowariantowe, na przykład w formie układów częściowych. Dodatkowo najnowsza Tarcza Antykryzysowa wprowadziła nową formę postępowania – to postępowanie pozasądowe uproszczone.
Restrukturyzacja jest jedną z form poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorstwa w momencie, gdy zaczyna mieć ono trudności finansowe. Wówczas restrukturyzacja spółki, działalności jednoosobowej jest szansą, by wyprowadzić ją z trudnej pozycji i poprawić jej pozycję.
Postepowania restrukturyzacyjnego nie warto odkładać – im prędzej zostanie ono rozpoczęte, tym większa szansa na to, że działalność będzie mogła utrzymać się w branży i nie upadnie.
Najczęściej postępowanie tego typu konieczne jest wtedy, gdy firma przestaje generować zyski. Może być to między innymi efekt złych decyzji biznesowych, przestarzałych technologii produkcyjnych, co powoduje zbyt dużą energochłonność produkcji. Także restrukturyzacja może być konieczna wtedy, gdy firma traci swoją pozycję rynkową na skutek działań konkurencji. Dzisiaj dodatkowym zagrożeniem jest kryzys wywołany przez światową epidemię koronawirusa.
Rozpoczęta w porę restrukturyzacja firmy pozwala wtedy na uzyskanie dodatkowych korzyści, aby firma mogła uniknąć bankructwa.
Korzyści z restrukturyzacji:
Dokładne zasady prowadzenia postępowań restrukturyzacyjnych opisane są w przepisach prawa. Najlepszym posunięciem w momencie, gdy firma zaczyna potrzebować tego typu postępowania, jest skorzystanie z pomocy zewnętrznych specjalistów – doradców restrukturyzacyjnych.
Doradcy ci, którzy najczęściej pracują w kancelariach restrukturyzacyjnych oraz innych firmach doradczych, posiadają dużą wiedzę i doświadczenie. Dzięki ich wsparciu firma w restrukturyzacji może suchą stopą przejść czas kryzysu i znów odzyskać swoją pozycję na rynku, a także ponownie zacząć przynosić zyski i konkurować w swojej branży jeszcze skuteczniej.