Żylaki kończyn dolnych mają postać odcinkowego rozszerzenia żył układu powierzchniowego. Widoczne są przede wszystkim jako sine, często poskręcane, wypukłe żyły na łydkach. Zaliczają się do najczęściej występujących chorób na świecie. Aktualnie leczone są z użyciem szeregu różnych metod pozwalających na uzyskanie bardzo dobrych efektów bez konieczności prowadzenia poważnych interwencji chirurgicznych.
Żylaki najczęściej rozwijają się u osób mających ku temu predyspozycje genetyczne. Wtedy, przy pojawieniu się sprzyjających czynników, zaczynają być coraz bardziej widoczne. Do czynników tych zaliczamy między innymi pracę w długotrwałej pozycji stojącej lub siedzącej, nadwagę i otyłość, noszenie obcisłych skarpetek, spodni i obuwia z obcisłą cholewką, brak ruchu, dźwiganie ciężkich przedmiotów. Także przyczyną może być niedrożność żył głębokich, która jest następstwem przebytej zakrzepicy. Na żylaki najbardziej narażone są kobiety, głównie po 40. roku życia.
Przy zauważeniu żylaków warto udać się do lekarza, który będzie mógł odpowiednio rozpoznać stopień zaawansowania choroby oraz wskazać na metody leczenia, które będą mogły przynieść odpowiednie rezultaty. W diagnostyce żylaków najczęściej stosuje się badanie USG Doppler, które pozwala na zobrazowanie stanu żył oraz ocenę przepływu krwi. Poniżej prezentujemy metody leczenia żylaków kończyn dolnych, także te, które niedawno trafiły do Polski.
Skleroterapia – obliteracja, ostrzykiwanie
Jest to jedna z najczęściej stosowanych, małoinwazyjnych metod leczenia w mniej zaawansowanych przypadkach przewlekłej niewydolności żylnej, na przykład przy żylakach naczyniowych, głębokich, siateczkowatych, owrzodzeniach żylakowych. Leczenie polega na wstrzykiwaniu w chore żyły specjalnych środków zamykających naczynia żylne. Zabieg trwa zwykle 15-30 minut i przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.
Zabieg laserowej ablacji wewnątrzżylnej EVLT
Zabiegi laserowe są obecnie przeprowadzane coraz częściej – są dla pacjenta nieinwazyjne i wysoce skuteczne. Zabieg polega na wprowadzeniu do żyły światłowodu i naświetlaniu jej światłem lasera. W rezultacie dochodzi o uszkodzenia chorobowo zmienionej żyły oraz jej zamknięcia. Dodatkowym atutem tej metody jest bardzo krótki czas rekonwalescencji oraz efekt kosmetyczny zabiegu.
Zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS
To jedna z nowości w dziedzinie chirurgii naczyniowej. Zabiegi te przeprowadzane są w Polsce dopiero od kilku lat. Polegają na nakłuwaniu żylaków i wprowadzaniu do nich aplikatorów podających parę wodną o temperaturze wynoszącej 110-120 stopni Celsjusza. Para wodna doprowadza wtedy do uszkodzenia żyły i zarośnięcia żylaka. Jest to zabieg małoinwazyjny, który może być stosowany też w przypadku żylaków dużych, o krętym przebiegu, gdy laser nie może być użyty, ponadto do żylaków nawrotowych.
Zabieg klejenia żylaków metodami VenaSeal i VenaBlock
To jedna z droższych metod leczenia żylaków, ale bardzo skuteczna i szybka. Zabieg klejenia żylaków metodami VenaSeal i VenaBlock polega na jednokrotnym wkłuciu i wprowadzeniu do światła żyły cewnika ze specjalnym klejem doprowadzającym do zamknięcia światła naczynia. Jest to zabieg niemalże bezbolesny, więc nie ma potrzeby stosowania znieczulenia, a ponadto noszenia pończochy uciskowej, jak ma to miejsce przy innych małoinwazyjnych metodach. Pacjent może natychmiast powrócić do aktywności, a żylaki zanikają po kilku miesiącach.
Więcej informacji dotyczących nowoczesnych zabiegów chirurgii naczyniowej stosowanych w leczeniu żylaków kończyn dolnych można znaleźć na stronie internetowej: https://plusmed.info.pl/chirurgia-naczyniowa/.